Registrų centras eliminuoja verslo vagystes: sustiprinta prevencija ir patarimai verslui

Įmonių vagystės, kai prisidengiant kitais asmenimis ir pateikus suklastotus dokumentus bandoma perimti įmonės akcijas ir valdymą, taip sukeliant nuostolių tikriesiems įmonės savininkams, nuo šių metų tapo pagrindiniu Registrų centro prevencinio darbo taikiniu. Sustiprinus pajėgas siekiama visiškai eliminuoti praeityje verslo padangę temdžiusias situacijas.verslas

Registrų centras, siekdamas nepriekaištingos verslo apsaugos, nuo šių metų pradžios kardinaliai sustiprino gaunamų dokumentų registravimo kontrolę, pradėjo metodišką darbą su atsakingais specialistais ir teisėsauga, atlikti dvigubus faktų tikrinimus, taip pat atvėrė konsultacijų liniją verslui.

“Vien per šiuos metus esame atlikę vidinius tyrimus ir informaciją perdavėme teisėsaugai dėl 5 atvejų, kai pateikus galimai suklastotus dokumentus ir prisidengiant kitais asmenimis, buvo bandoma neteisėtai perimti įmonės akcijas. Dalis asmenų sulaikyti ir išvesdinti klientų aptarnavimo vietose. Taip pat atliekant skirtingus vidinius tyrimus nustatėme pasikartojančius asmenis ir galimai užčiuopėme veikiančią sistemą. Dėl visų šių atvejų jau pradėti ikiteisminiai tyrimai, pritaikytos laikinos nuosavybės teisių apribojimo priemonės”, – sako Registrų centro prevencijos departamento vadovas Giedrius Cininas.

Siekiant neteisėtai užvaldyti įmonę, pirmiausiai visus pakeitimus reikia įregistruoti Juridinių asmenų registre, todėl Registrų centre dirbantys registratoriai yra tie asmenys, kurie pirmieji užfiksuoja įtartinus veiksmus. Nuo šių metų pradėtas metodinis prevencinis darbas su šiais specialistais.

“Nuo šiol visų registratorių reikalaujame ne tik tikrinti dokumentų turinį, bet ir įsitikinti parašų tikrumu, atlikti dvigubus patikrinimus, kilus bent menkiausiai abejonei, susisiekti su įmonės akcininkais, asmenų tapatybes tikrinti registruose – įsitikinti, ar naujasis neteisėtas vadovas ar savininkas nėra miręs, asocialus, taip pat Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registre – ar asmuo yra veiksnus. Nors tai kainuoja laiko, tačiau užtikriname, kad verslo vagystės būtų eliminuojamos dar jų užuomazgose. Be to, nuo šiol visus atvejus perduodame policijai”, – pasakoja G. Cininas.

Anot jo, analizuojant visus atvejus, pastebima, kad dažniausiai veikiama pagal tą patį planą: atvykus į Registrų centrą pateikiamas suklastotas įgaliojimas, vienintelio akcininko sprendimas bei prašymas pakeisti įmonės vadovą ir vienintelį akcininką. Paprastai dokumentai būna pasirašyti naujojo neteisėto įmonės vadovo ar akcininko. Neretai naujasis neteisėtas įmonės savininkas, Gyventojų registro duomenimis, yra miręs ar įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų sąrašą.

Registrų centras taip pat suteikia galimybę ir pačioms įmonėms apsisaugoti nuo neteisėtų užgrobimo atvejų. Pirmiausia, konsultuojantis su Registrų centro specialistais bendraisiais, įmonės tinklalapio Prevencijos skiltyje nurodytais kontaktais.

Taip pat patariama sekti kasdien Registrų centro leidžiamą elektroninį informacinį leidinį, kuriame pateikiama visa informacija apie per praėjusią dieną įvykusius juridinių asmenų pasikeitimus. Įmonės iš šio leidinio gali užsisakyti elektroninį priminimą apie konkrečios įmonės pakeitimus. Ši informacija gali būti pirma indikacija apie įmonėje vykstančius pokyčius, apie kuriuos tikrieji bendrovės savininkai neturi jokių žinių. Pranešimai pageidaujamu dažnumu atsiunčiami trumpąja SMS žinutes.

 

Informacijos šaltinis www.registrucentras.lt

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *